__________

Sprintul lui Kylian spre Sferturile de Finală

Prima seară a primăverii UEFA Champions League ne-a oferit “finala” optimilor de finală. Pe Parc des Princes, într-o atmosferă ploioasă și incendiară, se anunța un spectacol fotbalistic înainte de startul partidei.

Formațiile ofensive alese de cei doi antrenori, 4-3-3, și prezența în formațiile de start ale unor staruri precum Mbappe, Messi, Di Maria, Benzema sau Vinicius au făcut suporterii să viseze la un meci cu multe goluri. Un alt punct de interes al meciului este reprezentat de Kylian Mbappe și de felul în care acesta va evolua împotriva clubului la care este dat ca și transferat din vară, Real Madrid.

Din nefericire, Real Madrid nu s-a ridicat la nivelul acestui meci, fiind ținută marea majoritate a meciului în propria jumătate a terenului de PSG. Cu o singură ocazie, lovitura de cap a lui Casemiro din sfârșitul primei reprize, madrilenii nu au reușit să se apropie de careul francez, Benzema și Vinicius fiind de nerecunoscut. Singurii jucători de la Real Madrid care au impresionat au fost Alaba, Militao, Casemiro (marele absent din meciul retur, datorită galbenului încasat prostesc) și Courtois, omul care i-a ținut pe spanioli în meci timp de 93 de minute.

În ceea ce îi privește pe parizieni, aceștia au început meciul în forță, prin pressing-ul avansat, reușind cel mai bun meci al acestui sezon, în care au ratat multe ocazii și au arătat ca o echipă care se poate lupta la marele trofeu. Cu un Mbappe în mare formă, aceștia au stat în jumătatea adversă, singura întrebare fiind când va veni golul. După un penalty ratat de Messi (care continuă evoluțiile șterse de la Paris, devenind jucătorul cu cele mai multe penalty-uri ratate din istoria Champions League) și 90 de minute în care nu au reușit să treacă de Courtois și toată lumea credea că Real Madrid va reuși, din nou, să scape norocoasă dintr-o situație total nefavorabilă, o minge pierdută ușor de Casemiro la marginea terenului a făcut ca francezii să intre în posesie, mingea venind la Neymar, care îi pasează spectaculos lui Mbappe, acesta trecând ca un fulger printre Militao și Vazquez, învingându-l pe Courtois.

DUELUL TACTIC DINTRE POCHETTINO ȘI ANCELOTTI

Factorul decisiv al acestei finale a fost tactica aleasă de cei doi antrenori. Real Madrid s-a prezentat la Paris ca o echipă mică, fricoasă, având unic obiectiv să nu ia gol, apelând la un sistem 4-5-1 pe fază defensivă, Benzema fiind singurul jucător lăsat în față. Total opus, Pochettino i-a aruncat pe băieții săi la atac. Acesta a surprins prin pressing-ul agresiv pe care jucătorii l-au făcut din primele minute ale meciului. Aceștia i-au sufocat pe cei de la Real Madrid în primele 30 de minute, când madrilenii nu au trecut jumătatea terenului decât prin mingi aruncate din defensivă. Cei de la PSG au reușit să anihileze tridentul de la mijloc al Realului, Kross și Modric fiind nevoiți de multe ori să vină la marginea careului propriu pentru a primi mingea, fără a avea posibilități de a-i pune în valoare pe Benzema și Vinicius pe contra-atac.

Cu o posesie de aproape 60%, cu un raport de ocazii de 22-3 și de două ori mai multe atacuri decât adversarii, PSG s-a ridicat la nivelul așteptărilor, fiind favoriți pentru calificare în acest moment.

EVOLUȚIA LUI MARCO VERRATTI

În fiecare echipă există un jucător care este motorul echipei, dar care nu iese în evidență cum ar ieși jucători ca Mbappe, Ronaldo, Messi, Salah, etc. Pentru PSG, aseară acesta a fost Marco Verratti. Micuțul pitbull a făcut un meci fantastic, atât din punct de vedere ofensiv, cât și defensiv. Cu un procentaj de 92% pase corecte, cu 11 recuperări (dintre care 7 în jumătatea adversă), 9 dribling-uri încercate (procent de 67% de driblinguri reușite) și 10 intercepții, acesta a fost pe tot terenul. L-am văzut în multe momente fiind cel mai avansat jucător al francezilor și l-am văzut driblând și pasând în zona careului advers, dar l-am văzut și băgând materiale pentru a recupera mingea. Verratti este unul dintre acei jucători compleți, care nu primesc atenția media necesară, dar știu că în cadrul echipei sunt importanți și fac diferența.

INTRAREA LUI NEYMAR

O altă mutare inspirată făcută de antrenorul celor de la PSG a fost introducerea brazilianului. Deși acesta a revenit după o accidentare de lungă durată și nu a reușit să își atingă adevăratul potențial, aseară a demonstrat că este un fotbalist care încă poate face diferența.

Intrarea lui pe teren a adus plusul de fantezie și creativitate de care era nevoie pentru a sparge zidul defensiv al celor de la Real Madrid. La prima acțiune personală, acesta a început să treacă printre adversari, fiind oprit doar prin fault. Acesta a continuat să fie activ în joc, a preluat executarea fazelor fixe și a aprins scânteia din atacul PSG-ului.

Chiar dacă golul este opera lui Mbappe, trebuie remarcată pasa pe care acesta a primit-o de la Neymar. Dintre jucătorii aflați pe teren, unul singur ar fi ales să dea această pasă cu călcâiul în loc de a juca cu fața la un coechipier, iar asta este ceea ce îl face unic pe brazilian. Este un jucător capricios, un jucător care în ultimul timp a fost mai mereu accidentat și un jucător care nu și-a atins adevăratul potențial, dar este ultimul “romantic” al acestei generații, omul care aduce lumea la stadion și face spectacol cu mingea la picior.

KYLIAN MBAPPE

Înaintea meciului, toată lumea se întreba cum va face față presiunii jucătorul francez. Pe lângă importanța meciului, acesta avea de înfruntat și presiunea mediatică, care îl dă ca și semnat din vară cu adversarii, cei de la Real Madrid.

Din primele minute, acesta a ținut să demonstreze că este concentrat pe ce are de făcut, iar la prima acțiune a arătat de ce este în stare, trecând de Carvajal în mare viteză și centrând pentru Di Maria, care a avut prima mare ocazie a meciului. Duelul dintre Mbappe și Carvajal a fost cel mai dezechilibrat din această seară, spaniolul fiind devansat aproape la fiecare fază de francez. Spectacolul francezului a continuat și în repriza a doua, când a reușit să scoată un penalty după o intrare neglijentă a aceluiași Carvajal. Acesta l-a lăsat pe Messi să execute, dar argentinianul a continuat seria evoluțiilor slabe din ultimele meciuri contra celor de la Real Madrid, lovitura fiind apărată de Courtois.

Mbappe a continuat show-ul și după ce Carvajal a fost schimbat, în locul lui intrând Lucas Vazquez. După alte două ocazii mari ratate, acesta a dat lovitura în ultimul minut al meciului. După ce a primit mingea de la Neymar, acesta a luat o acțiune pe cont propriu, o acțiune de geniu, în care a trecut de Vazquez și Militao și a finalizat printre picioarele lui Courtois, reușind să ridice Parc des Princes în picioare.

PSG a câștigat prima bătălie, dar mai are de luptă pentru a câștiga războiul. Dacă este o echipă care nu trebuie subestimată și nu trebuie scoasă din calcule, aceasta este Real Madrid. În Champions League, nu este prima oară când madrilenii dezamăgesc în primul meci, dar reușesc să facă minuni la retur. Se va anunța un retur exploziv pe Bernabeu, unde cei de la Real Madrid vor fi obligați să iasă la atac, asta oferind mai multe spații pentru Mbappe, Neymar și Messi în apărarea madrilenă. Pentru ambele echipe, o eliminare în această fază a competiției este similară cu dezastrul, astfel încât va fi un retur unde nimeni nu își va permite să greșească, iar spectacolul este asigurat.